Biuro podróży Szczecin, wycieczki zagraniczne ze Szczecina. Wondertours - Zadziwiamy pozytywnie. » Gruzja i Armenia

PIELGRZYMKA

PO GRUZJI I ARMENII

02.10-13.10.2018 | CENA: 3429 ZŁ

1 DZIEŃ: Przejazd do Warszawy*. Spotkanie w hali odlotów na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Tbilisi ok. godz. 22:40.

2 DZIEŃ: Lądowanie w Tbilisi czasu gruzińskiego ok 04:55 (polski 01:55). Przejazd do hotelu. Zostawienie bagaży. Czas na odświeżenie i przejazd na zwiedzanie miasta. W programie świątynia Metechi z XIII w. leżąca na wzgórzu wznoszącym się nad rzeką Kurą, Sobór Trójcy Świętej jako największej budowli sakralnej w Gruzji, kościół ormiański, kościoły Wniebowzięcia Maryi, oraz św. Piotra i Pawła. W jednym z nich odbędzie się msza św. Ponadto w programie pałac królowej Darejan, pałac prezydencki, budynki Muzeum Historii Tbilisi i gruzińskie Muzeum Narodowe, Gruziński Patriarchat, , łaźnie Suphur, słynna aleja Rustawelego, czy starożytna twierdza Narikala. Obiadokolacja z winem złożona z kilku dań gruzińskich. Powrót do hotelu.

3 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do największego skalnego miasta w Gruzji Uplistsikhe nazywanego Twierdzą Boga, leżącego nad tą samą rzeką co Tbilisi. Początki osadnictwa sięgają tutaj czasów paleolitu, choć główne zabytki pochodzą z czasów rzymskich i średniowiecznych. Zobaczymy tu m in: reprezentacyjną salę królowej Tamar, czy skalny teatr. W dalszym etapie przejazd do miejscowości Gori, w której urodził się Stalin. Czeka nas tu krótki spacer po mieście. W dalszym etapie udamy się do miejscowości Borjomi, będącego miastem uzdrowiskowym, słynącym z popularnej w Gruzji wody mineralnej o tej samej nazwie. Obiadokolacja kilkudaniowa z winem w klimacie gruzińskim. Powrót do miejsca noclegowego w Tbilisi. W miarę możliwości msza św.

4 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do klasztoru w Bodbe z cudownym źródełkiem, oraz grobem krzewicielki gruzińskiego chrześcijaństwa św. Nino. Następnie spacer po Sinaghi, mieście miłości znanej ze swego położenia na zboczu góry, oraz wąskich uliczek i okazałej twierdzy z licznymi basztami. Tego dnia zobaczymy również monastyr Alewerdii założony przez jednego z tzw. ojców syryjskich, twórców monastycyzmy na Kaukazie. Ponadto kompleks klasztorny Ikalto i stolica dawnego królestwa Achetii razem cerkwią św. Archaniałów. W drodze powrotnej kilkudaniowa kolacja z winem. Dojazd do miejsca noclegowego. W miarę możliwości msza św.

5 DZIEŃ: Śniadanie. Wyjazd do kompleksu monastyrów Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego w Dawid Garedża przy granicy z Azerbejdżanem, założonego przez Zenona – jednego z ojców syryjskich w VI wieku. Obiadokolacja. W miarę możliwości msza św.

6 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do jednego z najstarszych miast Gruzji Mchetty, w którym Gruzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Korzenie miejscowości sięgają jednak V w. p.n.e., kiedy to była ona stolicą gruzińskiego Królestwa Iberii. Zwiedzanie: obejmuje m in: katedrę Swietichoveli i klasztory Dżwari, oraz Samtawro. Przejazd w stronę Kazbegi, gdzie ujrzymy Kościół Przenajświętszej Trójcy, pod którego podjedziemy jeepami terenowymi. Po drodze także twierdza Ananuri. Wyjazd w drogę powrotną. Obiadokolacja w stylu gruzińskim. Nocleg. W miarę możliwości msza św.

7 DZIEŃ: Śniadanie. Wyjazd do Erywania. Po drodze zabytkowe klasztory z przełomu X i XI wieku w Hachpat i Sanahin. Obiadokolacja w armeńskim stylu (kilkudaniowa) z winem. Zakwaterowanie w Erywaniu. W miarę możliwości msza św.

8 DZIEŃ: Śniadanie. Zwiedzanie miasta Erywań, będącego stolicą Armenii, a także wizyta w Eczmiadzynie, który jest stolicą Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Zobaczymy tam kościół pw. św. Rypsymy, oraz Katedrę-Matkę jako jedną z najstarszych na świecie świątyni chrześcijańskich. Tego dnia także ruiny katedry w Zwartnoc. Obiadokolacja. Nocleg. W miarę możliwości msza św.

9 DZIEŃ: Śniadanie. Wizyta w Muzeum Manuskrytów gdzie obejrzymy pierwszą Biblię napisaną w języku armeńskim. Następnie przejazd do Garni, gdzie odwiedzimy świątynie pogańską z I wieku, poświęconą bogu słońca Mitrze. Tego dnia czeka nas także zwiedzanie klasztoru w Geghard zwanego Włócznią Przeznaczenia położonego na skraju wąwozu. W dalszym etapie zwiedzania przejazd do klasztoru Chor Wirap, związanego z postacią Grzegorza Oświeciciela, który wprowadził chrześcijaństwo w Armenii już na początku IV wieku. Obiadokolacja w stylu ormiańskim. W miarę możliwości msza św.

10 DZIEŃ: Śniadanie. Wycieczka nad jezioro Sewań, gdzie zobaczymy m in zabytkowy klasztor z IX wieku, oraz cmentarz z bogatymi i charakterystycznymi dla Armenii krzyżami Chaczkary. Obiadokolacja. W miarę możliwości msza św.

11 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd w kierunku Tbilisi. Po drodze możliwe zwiedzanie wybranych punktów (po uzgodnieniu z przewodnikiem). Wieczór gruziński z winem, tańcem oraz muzyką. Pożegnanie z klimatem Kaukazu. Przejazd na lotnisko.

12 DZIEŃ: Wylot w godzinach nocnych w kierunku Polski. Przylot do Warszawy i transfer do miejsca zbiórki.

 

Zapisy na listę rezerwową u księdza Bogusława Matysika +48500218081 (parafia św. Krzysztofa w Szczecinku)

Sprawy dojazdów na lotnisko w Warszawie uzgodniane są z Biurem Podróży (max. miesiąc przed wylotem) 

 

CENA ZAWIERA: Przelot na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa z bagażem rejestrowany max. 23 kg., 5 noclegów w Tbilisi i 4 noclegi w Armenii (przestronne i ładne pokoje 2,3 osobowe), 9 śniadań hotelowych, 9 obiadokolacji kilkudaniowych z winem, 1 obiadokolacja połączona z wieczorem gruzińskim, muzyką i tańcami lokalnymi, przejazdy klimatyzowanym autokarem na trasie zwiedzania, ubezpieczenie KL i NNW, opieka duszpasterska dwóch księży, oraz opieka pilota/przewodnika na całej trasie zwiedzania.

CENA NIE ZAWIERA:  Transferów do Warszawy i z powrotem (ok. 200 zł), opłata za bilety wstępu (30 $)

 

Kod wycieczki Termin wycieczki   Koszt wycieczki  
GRUZ1 02.10-13.10.2018      BRAK  MIEJSC