WYPRAWA W BIESZCZADY
TERMIN I CENA DO UZGODNIENIA – TYLKO DLA GRUP
DZIEŃ PIERWSZY: Przejazd na Podkarpacie. Zwiedzanie Przemyśla – jednego z najpiękniejszych miast południowo – wschodniej Polski, szczycącego się tysiącletnią historią. W mieście zobaczymy Wzgórze Zamkowe z renesansowym Zamkiem Kazimierzowskim i przylegającym do niego Parkiem Zamkowym, Rynek Starego Miasta otoczony reprezentacyjnymi kamienicami, efektowny gmach dworca kolejowego czy też najpiękniejsze przemyskie świątynie – Archikatedrę Rzymskokatolicką z Pałacem Biskupim i barokową Wieżą Katedralną, kryjącą w swym wnętrzu wspaniały XVII – wieczny ikonostas archikatedrę greckokatolicką, kościół franciszkanów czy sobór św. Jana Chrzciciela. Przerwa na Starym Mieście. Przejazd w Bieszczady. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ DRUGI: Śniadanie. Przejazd do Komańczy. Wizyta w klasztorze Nazaretanek, w którym w latach 1955-56 więziony był Kardynał Prymas Stefan Wyszyński. Wewnątrz zobaczymy m.in. izbę poświęconą pamięci Prymasa. Następnie wizyta w Izbie Pamięci Kultury Łemkowskiej. Jest to rodzinna kolekcja zbiorów przedstawiająca oryginalne stroje łemkowskie, przedmioty codziennego użytku czy też łemkowskie rękodzieło. Przejazd do Majdanu, skąd udamy się w podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną. Kolejka uruchomiona została pod koniec XIX w. i dziś stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bieszczadów. Trasa „ciuchci” prowadzi częściowo zboczami gór, poprzez dziewicze tereny leśne poprzecinane wąwozami czy strumieniami wodnymi, pozwalając nam dostrzec piękno bieszczadzkich terenów z nietypowej perspektywy. W Majdanie zobaczymy też skansen starych kolejek. Tego dnia zatrzymamy się jeszcze w Cisnej, gdzie znajduje się Galeria Ikon Veraikon. Wewnątrz będziemy mogli obejrzeć ekspozycję, oraz stanowiska pracy twórców ikon. Zapoznamy się z technikami ich pracy. Osoby związane z pracownią opowiedzą nam o tajnikach, historii i symbolice przedstawianych obrazów. Dla chętnych możliwość nabycia wybranej ikony. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ TRZECI: Śniadanie. Wycieczka z przewodnikiem górskim w Połoniny. Są to rozległe widokowe polany szczytowe, będące najbardziej charakterystycznym elementem bieszczadzkiego krajobrazu. Najwyższe z nich położone są na wysokości ponad 1200 m. Wiele spośród nich wykształciło się wskutek pasterskiej działalności człowieka. Po kilkugodzinnej wędrówce udamy się na wypał węgla drzewnego. Jest to tradycyjna bieszczadzka profesja, która ze względu na bardzo ciężkie warunki pracy i nieopłacalność produkcji, odchodzi powoli do historii. Spotkamy tu jednego z ostatnich smolarzy, którzy przez znaczną część roku żyją w lesie przy swoich retortach. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ CZWARTY: Śniadanie. Przejazd do Zagórza. Spacer wyjątkową drogą krzyżową, której poszczególne stacje wykonali czołowi, lokalni artyści. Oryginalne w swej formie rzeźby, wykonano w rozmaitych technikach przy użyciu różnych materiałów. Droga stanowi swego rodzaju otwartą galerię sztuki. U jej kresu, odwiedzimy ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Klasztor był obronną fortyfikacją wybudowaną na początku XVIII w. Jego zniszczenie nastąpiło po zaprószeniu ognia przez jednego z zakonników w 1822 r. Dziś jest to trwała ruina, na terenie której możemy podziwiać pozostałości dawnych zabudowań, a nawet zachowane fragmenty fresków. Przejazd do Leska. Zwiedzimy tam Starą Synagogę, wyjątkową w skali kraju ze względu na swój obronny charakter, a przez to przypominającą mały zamek. Wewnątrz odwiedzimy Galerię Bieszczadzkich Twórców. Udamy się także na położony nieopodal kirkut – cmentarz żydowski, na którym znajduje się ok. 2000 macew, z których najstarsze pochodzą z XVI w.. Następnie udamy się do gospodarstwa Nikosa Molonopulosa, pochodzącego z Grecji legendarnego bieszczadzkiego serowara, uważanego za mistrza w swojej dziedzinie. Dowiemy się tu nieco o charakterystyce lokalnych serów. Będziemy mieli też możliwość skosztować kilku gatunków, a także dokonać ich zakupu. Przejazd nad „bieszczadzkie morze” jak nazywane jest Jezioro Solińskie. Wejście na koronę, będącej największa w Polsce tamą, zapory liczącej 664 m. długości i 82 m. wysokości. Na zakończenie dnia udamy się do Polańczyka, najpopularniejszego kurortu nad Soliną. Wejdziemy tam na wzgórze Sawin, najbardziej znany punkt widokowy nad Soliną, z którego rozciąga się wspaniały widok na jezioro, zaporę i wierzchołki gór. Czas wolny z możliwością odwiedzenia tradycyjnej bieszczadzkiej karczmy, gdzie serwowane są dania kuchni łemkowskiej i bojkowskiej, a także udział w koncercie, bądź recitalu artystycznym miejscowych twórców. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ PIĄTY: Śniadanie. Całodniowa wycieczka przez „Worek Bieszczadzki”- najdalej wysunięte na południowy – wschód rejony Polski, stanowiące do dziś najdzikszą część Bieszczadów. Celem naszej wędrówki będą źródła Sanu. W trakcie podróży odwiedzimy pokazową zagrodę żubrów, w której hodowane są żubry rasy białowiesko – kaukaskiej. Zobaczymy zabytkowe drewniane cerkwie, najbardziej charakterystyczny element bieszczadzkich wiosek. Przejdziemy też piękną ścieżką dydaktyczno – historyczną „W dolinie górnego Sanu”, gdzie pośród wspaniałych krajobrazów zobaczymy pozostałości wysiedlonych po wojnie wsi Bukowiec i Beniowa. W wyludnionej wsi Sianki odwiedzimy ruiny dworu Stroińskich oraz cmentarz z tajemniczym Grobem Hrabiny. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ SZÓSTY: Śniadanie. Wizyta w winnicy Dolina Sanu. Założona przez Józefa Bodziaka winnica powstała w 2006 r. Dziś uważana jest przez wielu za najlepszą w regionie, co potwierdzają liczne nagrody. Powstają tu wina wytrawne i półwytrawne. Następnie zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum budownictwa Ludowego w Sanoku. Jest to jedno z największych w Polsce muzeów na świeżym powietrzu, prezentujące budowle charakterystyczne dla Bieszczad i Beskidu Niskiego. Znajduje się tu ponad 100 obiektów, w tym cerkwie, chałupy mieszkalne czy warsztaty rzemieślnicze, często wraz z wyposażonymi w pełni wnętrzami. W dalszej części dnia spacer po Sanoku; zobaczymy tu Zamek Królewski, rynek z ratuszem, klasztor franciszkanów czy cerkiew Świętej Trójcy. Przerwa przy rynku. Wyjazd w drogę powrotną.
DZIEŃ SIÓDMY: Planowany powrót i zakończenie wycieczki nad ranem.
Oferta przewidziana jest tylko dla grup zorganizowanych. Minimalna grupa to co najmniej 18 osób. Optymalnie zalecamy organizację dla przedziału 40-55 osób na autokar. Im więcej osób, tym lepsza cena. Program stworzony został pod wyjazd ze Szczecina. Dopuszczamy możliwość modyfikacji programu pod inne miejsce zbiórki, lub stworzenie nowego programu dostosowanego do zamówienia. Chcąc poznać szczegóły cenowe oferty i ustalić ważne kwestie organizacyjne skontaktuj się z Nami mailowo, lub telefonicznie wybierając w wirtualnej centrali profil klienta grupowego.