LUBELSZCZYZNA

TERMIN I CENA DO UZGODNIENIA – TYLKO DLA GRUP!

DZIEŃ PIERWSZY: Przejazd do Nałęczowa – słynnego uzdrowiska Lubelszczyzny, które przyciąga kuracjuszy specyficznym mikroklimatem zmniejszającym dolegliwości serca. W uroków liczącego ponad 200 lat uzdrowiska, korzystali w przeszłości wielcy pisarze m.in. Bolesław Prus, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz czy Zofia Nałkowska. Przespacerujemy się tu Parkiem Zdrojowym, zobaczymy przykłady zabytkowej architektury uzdrowiskowej, będziemy też mieli możliwość skosztować leczniczej wody. Przejazd do Lublina. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ DRUGI: Śniadanie. Zwiedzanie Lublina – jednego z najważniejszych historycznie ośrodków miejskich Rzeczpospolitej. Na początek wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej. W tym jednym z największych w Polsce skansenów, będziemy mogli poznać zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny. Ekspozycja prezentuje dorobek kulturowy krain wchodzących w skład tego regionu: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia i Nadbuża, a także sektor dworski oraz miasteczkowy. Następnie zwiedzanie z przewodnikiem najważniejszych zabytków Starego Miasta. Pośród ciasnych, brukowanych uliczek zobaczymy m.in. bramy Grodzką i Krakowska, Rynek z budynkiem Trybunału Koronnego, będącą przykładem tzw renesansu lubelskiego bazylikę oo. Dominikanów czy też archikatedrę z Kaplicą Akustyczną, skarbcem oraz kryptą. Na Zamku Królewskim zwiedzimy niezwykłą Kaplicę Trójcy Świętej. Jej gotycka architektura łączy się z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza, co czyni kaplicę miejscem unikatowym w skali Europy. Czas wolny na Starym Mieście. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ TRZECI: Śniadanie. Przejazd do nazywanej „małym Gdańskiem” miejscowości Ulanów. Od XVI aż do XX w. miasteczko to było niekwestionowaną stolicą polskiego flisactwa. To tutaj znajdowały się najbardziej cenione warsztaty szkutnicze, a tutejsi flisacy obsługiwali transport rzeczny na wielu polskich rzekach. Spływ tradycyjnym flisackim galarem po wodach Sanu. W trakcie spływu będziemy mogli podziwiać zachwycającą przyrodę doliny Sanu i wysłuchać opowieści flisaków, a chętni będą mieli możliwość skosztować którejś z tradycyjnych flisackich potraw. Następnie udamy się do Rudnika nad Sanem – miasteczka słynącego jako ośrodek wikliniarstwa. Tutejsi rzemieślnicy zasłynęli na świecie, tworząc wiklinową elewację polskiego pawilonu na wystawie EXPO 2005. Wizyta w Centrum Wikliniarstwa, gdzie poza zwiedzeniem wystawy weźmiemy też udział w pokazie wyplatania. W dalszej części dnia udamy się do Biłgoraju. Zwiedzimy tam Zagrodę Sitarską – zespół drewnianych XIX-wiecznych zabudowań, w których pielęgnowana jest tradycja sitarstwa –rzemiosła, z którego słynął Biłgoraj. Zobaczymy tu jak wykonywano sita, zapoznamy się też z wystawą etnograficzną. W Biłgoraju odwiedzimy też Miasteczko Kresowe. Jest to ambitny projekt, którego twórcy starają się odtworzyć XIX-wieczny wygląd miasta. Zobaczymy tu m.in. rynek żydowski czy dom pochodzącego z Biłgoraja noblisty Isaaca Singera. Powrót do miejsca noclegowego.
DZIEŃ CZWARTY: Śniadanie. Przejazd do siedziby Polskiego Parku Narodowego w Urszulinie. Zapoznanie z tym wyjątkowym pod względem przyrodniczym obszarem, na które składać się będą projekcja filmu, zwiedzanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego, a także ośrodka dydaktycznego PPN. Udamy się też na spacer ścieżką przyrodniczą, prezentującą głównie ekosystemy torfowiskowe. Następnie udamy się do nazywanej „miastem trzech kultur” Włodawy. Zobaczymy tu wspaniałe pozostałości wielokulturowej przeszłości miasteczka-zachwycający rokokowym wnętrzem kościół oo. Paulinów, rusko-bizantyjską cerkiew z XIX w. oraz Wielką i Małą Synagogę. W dalszej części dnia wizyta w Chełmie – niegdyś ważnym ośrodku wydobycia kredy. Zwiedzanie podziemnych kredowych korytarzy, będących pozostałością po dawnej kopalni. Następnie spacer po mieście – na trasie m.in. Bazylika Narodzenia NMP, pałac biskupów unickich czy Góra Chełmska. Chwila przerwy w centrum miasta. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ PIĄTY: Śniadanie. Przejazd do Kazimierza Dolnego – dawnego miasta królewskiego, które m.in. z uwagi na piękne plenery wyjątkowo upodobali sobie artyści. Zobaczymy tu piękny rynek z XVII – wiecznymi kamienicami Przybyłów i kościołem farnym, dawną synagogę czy sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej ze słynącym z cudów obrazem Zwiastowania. Zwiedzimy ruiny XIV – wiecznego Zamku Królewskiego wraz z basztą, z której roztacza się piękny widok na miasto i dolinę Wisły. Następnie przeprawimy się promem do ruin zamku w Janowcu położonych naprzeciwko Kazimierza. Częściowo odrestaurowany obiekt, wyróżniający się malowaniem w pasy, był niegdyś własnością magnacką. W zamkowych salach, będziemy mogli obejrzeć wystawę dotyczącą jego przeszłości. W dalszej części dnia udamy się do Puław, gdzie zwiedzimy wnętrza pałacu Czartoryskich – jednej z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce. W XVIII w. był to jeden z najważniejszych ośrodków politycznych i kulturalnych Rzeczpospolitej. Dziś w pięknych wnętrzach pałacowych znajdują się eksponaty Muzeum Czartoryskich, a wśród nich dzieła sztuki, militaria czy przedmioty codziennego użytku. Zwiedzimy też przylegający do pałacu park krajobrazowy z Domem Gotyckim, Świątynią Sybilli i Domkiem Aleksandryjskim. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ SZÓSTY: Śniadanie. Całodniowa wycieczka na Roztocze, podczas której poznamy tradycje i największe atrakcje tej krainy. Rozpoczniemy od zwiedzania Zamościa – wzorcowego renesansowego miasta, którego układ architektoniczny został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W mieście nazywanym Padwą północy zobaczymy m.in. idealnie kwadratowy rynek o wymiarach 100 x 100 m., a przy nim, uważany za najpiękniejszy w Polsce ratusz i kolorowe kamienice ormiańskie. Wejdziemy do Katedry Zmartwychwstania Pańskiego kryjącej w swym wnętrzu bogate wyposażenie, liczne kaplice z bogato zdobionymi ołtarzami czy grób Jana Zamoyskiego – założyciela miasta – i innych przedstawicieli jego rodu. Na trasie zwiedzania znajdą się też budynki pałacu Zamoyskich, Akademii Zamojskiej czy pozostałości fortyfikacji miejskich. Przerwa na kawę przy Rynku. Następnie wizyta w Zagrodzie Guciów. W krytych strzechą, drewnianych zabudowaniach, gospodarze tego miejsca stworzyli wyjątkowe gospodarstwo przechowujące regionalne tradycje. W zagrodzie zwiedzimy bogatą kolekcję zbiorów muzealnych prezentującą bogate zbiory regionalnych pamiątek, kolekcję etnograficzna, a nawet meteoryty. W gospodzie wysłuchamy koncertu lokalnej muzyki na fortepian i akordeon. Chętni będą mogli skosztować w tym czasie specjałów tutejszej kuchni, takich jak zupa z pokrzyw, łupcie czy reczczoniak. Wyjątkową atrakcją będzie też przejazd furami zaprzęgniętymi w konie, na których poznamy okolice Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na zakończenie dnia udamy się do miejscowości Zwierzyniec. Zwiedzanie romantycznego kościółka na wodzie oraz czas wolny. Chętni będą mogli np. udać się do pijalni cenionego Browaru Zwierzyniec, gdzie sprzedawane są lokalne odmiany piwa, czy też wypocząć na plaży nad zalewem Rudka. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ SIÓDMY: Śniadanie. Przejazd do Radzynia Podlaskiego. Zobaczymy tam rokokowy pałac Potockich – jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce, zwiedzimy też wybitne dzieło renesansu jakim jest kościół pw św. Trójcy. Wyjazd w drogę powrotną. 

 

Oferta przewidziana jest tylko dla grup zorganizowanych. Minimalna grupa to co najmniej 18 osób. Optymalnie zalecamy organizację dla przedziału 40-55 osób na autokar. Im więcej osób, tym lepsza cena. Program stworzony został pod wyjazd ze Szczecina. Dopuszczamy możliwość modyfikacji programu pod inne miejsce zbiórki, lub stworzenie nowego programu dostosowanego do zamówienia. Chcąc poznać szczegóły cenowe oferty i ustalić ważne kwestie organizacyjne skontaktuj się z Nami mailowo, lub telefonicznie wybierając w wirtualnej centrali profil klienta grupowego.

 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami w naszym biurze podróży!

© 2022 Wondetours. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin