WYPRAWA W BIESZCZADY
TERMIN: 20.07-26.07.2025 | CENA: 2150 ZŁ
1 DZIEŃ: Zbiórka uczestników według rozkładu w dole oferty. Przejazd do Sanoka. Tam spływ pontonowy wodami Sanu. Spokojna trasa bogata w piękne krajobrazy, w tym na cerkiew w Międzybrodziu. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
2 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do Zagórza. Spacer wyjątkową drogą krzyżową, której poszczególne stacje wykonali czołowi, lokalni artyści. Oryginalne w swej formie rzeźby, wykonano w rozmaitych technikach przy użyciu różnych materiałów. Droga stanowi swego rodzaju otwartą galerię sztuki. U jej kresu, odwiedzimy ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Klasztor był obronną fortyfikacją wybudowaną na początku XVIII w. Jego zniszczenie nastąpiło po zaprószeniu ognia przez jednego z zakonników w 1822 r. Dziś jest to trwała ruina, na terenie której możemy podziwiać pozostałości dawnych zabudowań, a nawet zachowane fragmenty fresków. Następnie przejazd do Sanoka. Tam zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum budownictwa Ludowego. Jest to jedno z największych w Polsce muzeów na świeżym powietrzu, prezentujące budowle charakterystyczne dla Bieszczad i Beskidu Niskiego. Znajduje się tu ponad 100 obiektów, w tym cerkwie, chałupy mieszkalne czy warsztaty rzemieślnicze, często wraz z wyposażonymi w pełni wnętrzami. W dalszej części dnia spacer po Sanoku; zobaczymy tu Zamek Królewski, rynek z ratuszem, klasztor franciszkanów czy cerkiew Świętej Trójcy. Czas wolny przy rynku. Na zakończenie zatrzymamy się przy ruinach zamku Sobień, gdzie z platformy widokowej rozciąga się piękna panorama Gór Słonych. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
3 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego Knieja, Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji prezentującej faunę i florę regionu, a także historię łowiectwa i leśnictwa na tych terenach. Następnie przejazd do Majdanu, skąd udamy się w podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną. Kolejka uruchomiona została pod koniec XIX w. i dziś stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bieszczadów. Trasa „ciuchci” prowadzi częściowo zboczami gór, poprzez dziewicze tereny leśne poprzecinane wąwozami czy strumieniami wodnymi, pozwalając nam dostrzec piękno bieszczadzkich terenów z nietypowej perspektywy. W Majdanie zobaczymy też skansen starych kolejek. Tego dnia zatrzymamy się jeszcze w Cisnej, gdzie znajduje się Galeria Ikon Veraikon. Wewnątrz będziemy mogli obejrzeć ekspozycję ikon, zobaczyć stanowiska pracy twórców ikon, zapoznać się z technikami ich pracy, czy też kolejnymi etapami powstawania ikon. Osoby związane z pracownią opowiedzą nam o tajnikach, historii i symbolice przedstawianych obrazów. Dla chętnych możliwość nabycia wybranej ikony. Czas wolny, podczas którego zainteresowani, będą mogli odwiedzić kultową knajpę Siekierezada. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
4 DZIEŃ: Śniadanie. Kilkugodzinna wędrówka z przewodnikiem górskim przez wysokie partie Bieszczadów lub Połoniny (wybór trasy zależny od warunków atmosferycznych). W drugiej części dnia przejazd autokarowy i wybrane atrakcje położone wzdłuż Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Na zakończenie dnia spacer po Lesku. Zwiedzimy tam Starą Synagogę, wyjątkową w skali kraju ze względu na swój obronny charakter, a przez to przypominającą mały zamek. Wewnątrz odwiedzimy Galerię Bieszczadzkich Twórców. Udamy się także na położony nieopodal kirkut – cmentarz żydowski, na którym znajduje się ok. 2000 macew, z których najstarsze pochodzą z XVI w., zobaczymy także pozostałości XVI-wiecznego zamku Kmitów. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
5 DZIEŃ: Śniadanie. Wizyta w Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie. Placówka ta, przybliża fascynującą kulturę Bojków – ludu zamieszkującego wyższe partie Bieszczadów do połowy XX w. Następnie przejazd nad „bieszczadzkie morze” jak nazywane jest Jezioro Solińskie. Wejście na koronę, będącej największa w Polsce tamą, zapory liczącej 664 m. długości i 82 m. wysokości. Na zakończenie dnia udamy się do Polańczyka, najpopularniejszego kurortu nad Soliną. Wejdziemy tam na wzgórze Sawin, najbardziej znany punkt widokowy nad Soliną, z którego rozciąga się wspaniały widok na jezioro, zaporę i wierzchołki gór. Dla chętnych możliwość odwiedzenia tradycyjnej bieszczadzkiej karczmy, gdzie serwowane są dania kuchni łemkowskiej i bojkowskiej. Obiadokolacja. Nocleg.
6 DZIEŃ: Śniadanie. Całodniowa wyprawa wozami traperskimi przez Bieszczadzkie bezdroża, kilkukrotnie przekraczając przy tym rzekę Osławkę. Dotrzemy do wyjątkowych jeziorek Duszatyńskich, a także na największy w Polsce wypas owiec z możliwością nabycia tutejszych serów. Ponadto udamy się na wypał węgla drzewnego. Jest to tradycyjna bieszczadzka profesja, która ze względu na bardzo ciężkie warunki pracy i nieopłacalność produkcji, odchodzi właśnie do historii. Spotkamy tu jednego z ostatnich smolarzy, którzy przez znaczną część roku żyją w lesie przy swoich retortach. Zobaczymy zabytkowe drewniane cerkwie, najbardziej charakterystyczny element bieszczadzkich wiosek. W trakcie wycieczki ognisko z kiełbaskami, a dla dorosłych także „niedźwiedzi przysmak”. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
7 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do Krosna. Połączona z degustacją wizyta w winnicy Stawczana Góra. Rodzinna winnica nawiązuje do dawnych tradycji winiarstwa na ziemi krośnieńskiej. Krótki spacer oraz przerwa na otoczonym renesansowymi sukiennicami Rynku, od którego Krosno nazywane jest „małym Krakowem”. Wyjazd w drogę powrotną. Planowany powrót i zakończenie wycieczki ok. północy.
Szczecin: Wyjazd: 04:00 | Powrót ok. godz. 23:59 (Trasa Zamkowa, przedłużenie Placu Żołnierza, zatoczka przy domkach profesorskich w pobliżu Zamku KP, naprzeciwko placu Solidarności).
Słoneczne: Wyjazd: 04:15 | Powrót ok. godz 23:29 (przystanek przy Sanktuarium i Kaufland na powrocie)
Stargard: Wyjazd: 04:45 | Powrót ok. godz. 23:14 (Stacja Circle K, ul. Szczecińska)
Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi rezerwacji i jej obsługi:
Sprawdź inne nasze oferty w sprzedaży:
CENA ZAWIERA: Przejazd komfortowym autokarem, 6 noclegi ze śniadaniami i obiadokolacjami, opiekę pilota/przewodnika, ubezpieczenie KL, NNW
CENA NIE ZAWIERA: Biletów wstępu, systemu tour-guide i parkingi (350 zł)
Kod wycieczki: | Termin wycieczki: | Cena wycieczki: |
BSZ1 | 20-26.07.2025 | 2150 ZŁ |