GRUZJA I ARMENIA

TERMIN I CENA DO UZGODNIENIA – TYLKO DLA GRUP!

1 DZIEŃ: Wylot do Tbilisi 

2 DZIEŃ: Lądowanie w Tbilisi. Przejazd do hotelu. Zostawienie bagaży. Czas na odświeżenie się i przejazd na zwiedzanie miasta.  W programie świątynia Metechi z XIII w. leżąca na wzgórzu wznoszącym się nad rzeką Kurą, Sobór Trójcy Świętej jako największej budowli sakralnej w Gruzji, kościół ormiański, kościoły Wniebowzięcia Maryi,  oraz św. Piotra i Pawła. W jednym z nich odbędzie się msza św. Ponadto w programie pałac królowej Darejan, pałac prezydencki,  budynki Muzeum Historii Tbilisi, Muzeum Narodowe, Gruziński Patriarchat, łaźnie Suphur, słynna aleja Rustawelego, czy starożytna twierdza Narikala. Obiadokolacja. Nocleg.

3 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do jednego z najstarszych miast Gruzji Mchetty, w którym Gruzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Miasto było niegdyś stolicą gruzińskiego Królestwa Iberii. Zwiedzanie obejmuje tu m in: katedrę Swietichoveli i klasztory  Dżwari, oraz Samtawro.  Wizyta na lokalnym targu z możliwością degustacji lokalnych specjałów. Przejazd do  skalnego miasta  w Uplistsikhe nazywanego Twierdzą Boga, leżącego nad tą samą rzeką co Tbilisi. Początki osadnictwa sięgają tutaj czasów paleolitu, choć główne zabytki pochodzą z czasów rzymskich i średniowiecznych. Zobaczymy tu m in: reprezentacyjną salę królowej Tamar, czy skalny teatr. W dalszym etapie przejazd do miejscowości Gori, w której urodził się  Stalin. Krótka przerwa przed jego muzeum z możliwością zobaczenia salonki, którą podróżował rosyjski dyktator m in. do Jałty i Teheranu.  Obiadokolacja. Nocleg.

4 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do klasztoru w Bodbe z cudownym źródełkiem, oraz grobem krzewicielki gruzińskiego chrześcijaństwa św. Nino.  Spacer po Sinaghi, mieście miłości znanej ze swego położenia na zboczu góry, oraz wąskich uliczek i okazałej twierdzy z licznymi basztami. Obiadokolacja w mieście miłości. Nocleg.

5 DZIEŃ: Śniadanie. Wyjazd do kompleksu monastyrów Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego w Dawid Garedża założonego przez Dawida – jednego z ojców syryjskich w VI wieku. Spacer po wnętrzach historycznego obiektu. Czas wolny. Punkt widokowy na granicy azersko-gruzińskiej. Powrót na obiadokolację. Nocleg.

6 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do miejscowości Stepancminda. Po drodze zatrzymamy się przy zbiorniku wodnym Zhinvali, który zasila okoliczną elektrownię, a także przy średniowiecznej twierdzy Ananuri. Gruzińską Drogą Wojenną przejedziemy do Stepancminda, gdzie czeka nas przejażdzka jeepami górską drogą z serpentynami pod wygasły wulkan i drugą pod względem wysokości górę Gruzji Kazbeg liczącą ponad 5000 m.n.p.m. Postój przy położonej wysoko nad miastem cerkwią Cminda Sameba z panoramą na ośnieżony szczyt góry. Powrót do stolicy. Obiadokolacja. Nocleg.

7 DZIEŃ: Śniadanie. Wyjazd do Erywania. Po drodze zabytkowe klasztory z przełomu X i XI wieku w Hachpat  i Sanahin. Obiadokolacja w armeńskim stylu. Zakwaterowanie w Erywaniu. Nocleg.

8 DZIEŃ: Śniadanie. Zwiedzanie miasta Erywań, będącego stolicą Armenii, a także wizyta w Eczmiadzynie, który jest stolicą Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Zobaczymy tam kościół pw. św. Rypsymy, oraz Katedrę-Matkę jako jedną z najstarszych na świecie świątyni chrześcijańskich. Tego dnia odwiedzimy także ruiny katedry w Zwartnoc. Obiadokolacja. Nocleg.

9 DZIEŃ: Śniadanie. Msza św. Przejazd do Garni, gdzie odwiedzimy świątynie pogańską z I wieku, poświęconą bogu słońca Mitrze. Tego dnia czeka nas  zwiedzanie klasztoru w Geghard zwanego Włócznią Przeznaczenia położonego na skraju wąwozu. Obiadokolacja. Nocleg.

10 DZIEŃ: Śniadanie. Msza św. Wizyta w Muzeum Manuskrytów gdzie obejrzymy pierwszą Biblię napisaną w języku ormiańskim. Przejazd do klasztoru Chor Wirap, związanego z postacią Grzegorza Oświeciciela, który wprowadził chrześcijaństwo w Armenii już na początku IV wieku. Obiadokolacja. Nocleg.

11 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd w kierunku Tbilisi. Po drodze wizyta nad jeziorem Sewań, gdzie zobaczymy m in zabytkowy klasztor z IX wieku, oraz cmentarz z bogatymi i charakterystycznymi dla Armenii krzyżami Chaczkary. Obiadokolacja. Nocleg. Wieczór gruziński z winem, tańcem oraz muzyką.  Przejazd na lotnisko.

12 DZIEŃ: Wylot w godzinach nocnych w kierunku Polski. Przylot i powrót do domu.

 

Oferta przewidziana jest tylko dla grup zorganizowanych. Minimalna grupa to co najmniej 18 osób. Optymalnie zalecamy organizację dla przedziału 40-55 osób na autokar. Im więcej osób, tym lepsza cena. Program stworzony został pod wyjazd ze Szczecina. Dopuszczamy możliwość modyfikacji programu pod inne miejsce zbiórki, lub stworzenie nowego programu dostosowanego do zamówienia. Chcąc poznać szczegóły cenowe oferty i ustalić ważne kwestie organizacyjne skontaktuj się z Nami mailowo, lub telefonicznie wybierając w wirtualnej centrali profil klienta grupowego.

 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami w naszym biurze podróży!

© 2022 Wondetours. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin