BUDAPESZT I ZAKOLA DUNAJU
BUDAPESZT I ZAKOLA DUNAJU
TERMIN: 13.10-17.10.2022 | CENA: 899 ZŁ.

GRUZJA I ARMENIA

TERMIN I CENA DO UZGODNIENIA – TYLKO DLA GRUP!

1 DZIEŃ: Przejazd do Warszawy wg ustaleń z organizatorem. Wylot do Tbilisi ok. godz. 22:40.

2 DZIEŃ: Lądowanie w Tbilisi. Przejazd do hotelu. Zostawienie bagaży. Czas na odświeżenie się i przejazd na zwiedzanie miasta.  W programie świątynia Metechi z XIII w. leżąca na wzgórzu wznoszącym się nad rzeką Kurą, Sobór Trójcy Świętej jako największej budowli sakralnej w Gruzji, kościół ormiański, kościoły Wniebowzięcia Maryi,  oraz św. Piotra i Pawła. W jednym z nich odbędzie się msza św. Ponadto w programie pałac królowej Darejan, pałac prezydencki,  budynki Muzeum Historii Tbilisi, Muzeum Narodowe, Gruziński Patriarchat, łaźnie Suphur, słynna aleja Rustawelego, czy starożytna twierdza Narikala. Obiadokolacja. Nocleg.

3 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do jednego z najstarszych miast Gruzji Mchetty, w którym Gruzini przyjęli chrześcijaństwo na początku IV w. Miasto było niegdyś stolicą gruzińskiego Królestwa Iberii. Zwiedzanie obejmuje tu m in: katedrę Swietichoveli i klasztory  Dżwari, oraz Samtawro.  Wizyta na lokalnym targu z możliwością degustacji lokalnych specjałów. Przejazd do  skalnego miasta  w Uplistsikhe nazywanego Twierdzą Boga, leżącego nad tą samą rzeką co Tbilisi. Początki osadnictwa sięgają tutaj czasów paleolitu, choć główne zabytki pochodzą z czasów rzymskich i średniowiecznych. Zobaczymy tu m in: reprezentacyjną salę królowej Tamar, czy skalny teatr. W dalszym etapie przejazd do miejscowości Gori, w której urodził się  Stalin. Krótka przerwa przed jego muzeum z możliwością zobaczenia salonki, którą podróżował rosyjski dyktator m in. do Jałty i Teheranu.  Obiadokolacja. Nocleg.

4 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do klasztoru w Bodbe z cudownym źródełkiem, oraz grobem krzewicielki gruzińskiego chrześcijaństwa św. Nino.  Spacer po Sinaghi, mieście miłości znanej ze swego położenia na zboczu góry, oraz wąskich uliczek i okazałej twierdzy z licznymi basztami. Obiadokolacja w mieście miłości. Nocleg.

5 DZIEŃ: Śniadanie. Wyjazd do kompleksu monastyrów Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego w Dawid Garedża założonego przez Dawida – jednego z ojców syryjskich w VI wieku. Spacer po wnętrzach historycznego obiektu. Czas wolny. Punkt widokowy na granicy azersko-gruzińskiej. Powrót na obiadokolację. Nocleg.

6 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do miejscowości Stepancminda. Po drodze zatrzymamy się przy zbiorniku wodnym Zhinvali, który zasila okoliczną elektrownię, a także przy średniowiecznej twierdzy Ananuri. Gruzińską Drogą Wojenną przejedziemy do Stepancminda, gdzie czeka nas przejażdzka jeepami górską drogą z serpentynami pod wygasły wulkan i drugą pod względem wysokości górę Gruzji Kazbeg liczącą ponad 5000 m.n.p.m. Postój przy położonej wysoko nad miastem cerkwią Cminda Sameba z panoramą na ośnieżony szczyt góry. Powrót do stolicy. Obiadokolacja. Nocleg.

7 DZIEŃ: Śniadanie. Wyjazd do Erywania. Po drodze zabytkowe klasztory z przełomu X i XI wieku w Hachpat  i Sanahin. Obiadokolacja w armeńskim stylu. Zakwaterowanie w Erywaniu. Nocleg.

8 DZIEŃ: Śniadanie. Zwiedzanie miasta Erywań, będącego stolicą Armenii, a także wizyta w Eczmiadzynie, który jest stolicą Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Zobaczymy tam kościół pw. św. Rypsymy, oraz Katedrę-Matkę jako jedną z najstarszych na świecie świątyni chrześcijańskich. Tego dnia odwiedzimy także ruiny katedry w Zwartnoc. Obiadokolacja. Nocleg.

9 DZIEŃ: Śniadanie. Msza św. Przejazd do Garni, gdzie odwiedzimy świątynie pogańską z I wieku, poświęconą bogu słońca Mitrze. Tego dnia czeka nas  zwiedzanie klasztoru w Geghard zwanego Włócznią Przeznaczenia położonego na skraju wąwozu. Obiadokolacja. Nocleg.

10 DZIEŃ: Śniadanie. Msza św. Wizyta w Muzeum Manuskrytów gdzie obejrzymy pierwszą Biblię napisaną w języku ormiańskim. Przejazd do klasztoru Chor Wirap, związanego z postacią Grzegorza Oświeciciela, który wprowadził chrześcijaństwo w Armenii już na początku IV wieku. Obiadokolacja. Nocleg.

11 DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd w kierunku Tbilisi. Po drodze wizyta nad jeziorem Sewań, gdzie zobaczymy m in zabytkowy klasztor z IX wieku, oraz cmentarz z bogatymi i charakterystycznymi dla Armenii krzyżami Chaczkary. Obiadokolacja. Nocleg. Wieczór gruziński z winem, tańcem oraz muzyką.  Przejazd na lotnisko.

12 DZIEŃ: Wylot w godzinach nocnych w kierunku Polski. Przylot do Warszawy i transfer do miejsca zbiórki.

 

CENA ZAWIERA: Transfery lotniskowe, przelot na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa z bagażem rejestrowanym max. 23 kg., transport lokalny, 5 noclegów w Tbilisi i  4 noclegi w Armenii w wysokim standardzie 3/4*, 9 śniadań hotelowych, 10 obiadokolacji kilkudaniowych  z winem,, ubezpieczenie KL i NNW, opieka duszpasterska oraz pilota i lokalnego przewodnika

CENA NIE ZAWIERA: Opłata programowa na bilety wstępu, oraz zestaw tourguide  (100 USD)

 

*Możliwość modyfikacji oferty

Oferta przewidziana jest tylko dla grup zorganizowanych (co najmniej 18 osób, optymalnie 40-55, lub w specjalnej organizacji dla większej ilości osób). Ilość osób wpływa na cenę finalną, zwłaszcza przy grupach poniżej 40 osób.

Zapisz się do newslettera