LITEWSKA MOZAIKA

TERMIN: 02.08-08.08.2023 | CENA: 1599 ZŁ – ZREALIZOWANO

PIERWSZY DZIEŃ: Zbiórka uczestników o godz. 2. Przejazd do Kowna, drugiego co do wielkości miasta Republiki Litewskiej. Zobaczymy m.in. ruiny najstarszego zamku na Litwie, nazywany „Białym Łabędziem” ratusz, Dom Perkuna, Archikatedrę Piotra i Pawła czy też dom Adama Mickiewicza oraz Kolegium Jezuickie, w którym polski wieszcz pracował jako nauczyciel. Przejazd do hotelu w Wilnie. Zakwaterowanie. Obiadokolacja, nocleg.

DRUGI DZIEŃ: Śniadanie. Zwiedzanie Wilna z przewodnikiem. W mieście zobaczymy ślady licznych, niezwykle ważnych postaci dla polskiej historii i kultury, takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Stanisław Moniuszko czy Józef Piłsudski. W programie zwiedzania m.in. Ostra Brama ze słynącym z łask obrazem Matki Miłosierdzia, Plac Ratuszowy z klasycystycznym budynkiem ratusza, Cela Konrada – miejsce akcji III części „Dziadów” Mickiewicza czy cmentarz na Rossie z grobami wybitnych Polaków i sercem Józefa Piłsudskiego. Zobaczymy także wileńską katedrę z kaplicą królewską św. Kazimierza, unikalny w swej formie kościół św. Anny, kościół św. Franciszka i św. Bernarda z przylegającym do niego urokliwym Ogrodem Bernardynów, czy Uniwersytet Wileński. Wejdziemy na Górę Zamkową, by napawać się panoramą miasta u stóp Wieży Giedymina. Po zakończeniu zwiedzania czas wolny na wileńskiej starówce. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

TRZECI DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do Troków. Zwiedzanie z przewodnikiem zamku, będącego dawniej siedzibą książąt litewskich. Położony na wyspie potężny zamek jest obecnie siedzibą muzeum, w którym prezentowane są m.in. eksponaty z czasów świetności Wlk. Księstwa Litewskiego. W trakcie dalszego zwiedzania miasta zobaczymy też przykłady tradycyjnych domostw zamieszkanych przez Karaimów, będących niegdyś liczną mniejszością w tym mieście czy obiekty sakralne różnych wyznań. Będziemy też mieli możliwość skosztować kibinów – tradycyjnego karaimskiego specjału. Następnie kontynuować będziemy zwiedzanie Wilna. Udamy się na Antokol – najbardziej prestiżową dzielnicę Wilna, słynącą z licznych dworów i wspaniałych pałaców. Podczas spaceru zobaczymy m.in. nazywany „perłą w koronie zabytkowych zabytków Wilna” kościół św. Piotra i Pawła z pięknymi dekoracjami wykonanymi przez włoskich mistrzów. Na trasie znajdą się także klasztor Trynitarzy oraz pałace Sapiehów czy Vileisisów. Wejdziemy na malowniczo położony wojskowy cmentarz, gdzie wśród ludzi zasłużonych dla Wilna, pochowani są polscy żołnierze walczący o Wilno w różnych epokach. Podczas przejazdu przez miasto zatrzymamy się przy wileńskiej wieży telewizyjnej. Licząca 326 m. wysokości, najwyższa budowla na Litwie, stała się symbolem walki o niepodległość Litwy, od czasu kiedy w 1991 r., w wyniku działań armii radzieckiej, zginęło tu kilkunastu młodych Litwinów. Po południu udamy się na Zarzecze – jedną z najstarszych wileńskich dzielnic, porównywaną do paryskiego Montmartru. Miejsce to szczególnie upodobali sobie artyści, ogłaszając w 1997 r. Republikę Zarzeczańską, zwaną też Republiką Artystów. Pośród licznych galerii sztuki i kafejek znaleźć tu można wiele dzieł sztuki ulicznej. Wspólny spacer przez Zarzecze, a następnie czas wolny. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.

CZWARTY DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd nad litewskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Przeprawa promem na słynącą z pięknych piaszczystych plaż Mierzeję Kurońską – jeden z największych obszarów wydmowych w Europie. Udamy się tu do Parku Narodowego Neringa. Wejdziemy na Wzgórze Czarownic, na które zaprowadzi nas ścieżka pełna drewnianych rzeźb przedstawiających postacie z litewskich baśni i legend. W osadzie Nida zobaczymy dom letniskowy noblisty Tomasza Manna wraz z uwielbianym przez niego „włoskim widokiem”, zabytkowy cmentarz Kurów czy kolorowe drewniane domki. Przewędrujemy też Parnidis – najbardziej okazałą wydmę Mierzei. Czas wolny w centrum miejscowości, w pobliżu plaży. Na zakończenie dnia zatrzymamy się w Kłajpedzie gdzie zobaczymy Plac Teatralny, nabrzeże portowe czy stare spichlerze. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.

PIĄTY DZIEŃ: Śniadanie. Wycieczka po zamieszkanym w większości przez Polaków rejonie Solecznickim. Zobaczymy tu ruiny Rzeczpospolitej Pawłowskiej – niezwykłej XVIII-wiecznej inicjatywy samorządowej w granicach I Rzeczpospolitej. Zwiedzimy pałac Balińskich w Jaszunach – miejsce spotkań XIX-wiecznej elity kulturalnej z Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim na czele. W dalszej części dnia udamy się do Druskiennik uważanych za jedno z najelegantszych uzdrowisk międzywojennej Polski. Na trasie spaceru słynne Źródło Piękna, bulwar nad Niemnem, fontanna multimedialna czy niebieska cerkiew. Czas wolny w uzdrowiskowej części Druskiennik. Dla chętnych możliwość fakultatywnej wizyty w parku Grutas. Na ponad 20 ha zgromadzono tu socjalistyczne pomniki, zdobiące niegdyś litewskie miasta. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.

SZÓSTY DZIEŃ/SIÓDMY DZIEŃ: Śniadanie. Po wykwaterowaniu zatrzymamy się w Ponarach. W przeszłości było to popularne miejsce wypoczynku mieszkańców Wilna, wśród których bywali Adam Mickiewicz czy Czesław Miłosz. W trakcie drugiej wojny światowej, ponarskie lasy stały się miejscem zbrodni, której dokonano na miejscowych Polakach i Żydach. Szacuje się, że wymordowano tu nawet 100 tysięcy ludzi. W miejscu pamięci zobaczymy pomniki upamiętniające ofiary oraz zwiedzimy niewielkie muzeum poświęcone zbrodni ponarskiej. Wyjazd w drogę powrotną. Planowany powrót i zakończenie wycieczki według rozkładu w dole oferty.

 

Szczecin: Wyjazd: 02:00 | Powrót ok. godz. 02:45 (Trasa Zamkowa, przedłużenie Placu Żołnierza, zatoczka przy domkach profesorskich w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich, naprzeciwko placu Solidarności, pomiędzy ulicami Farna i Mariacką).

Słoneczne: Wyjazd 02:15 | Powrót 02:30 (przystanek przy Sanktuarium przy wyjeździe i przy Kauflandzie na powrocie) 

Stargard: Wyjazd: 02:45 | Powrót ok. 02:00 (Stacja Circle K., ul. Szczecińska)

 

Sprawdź nasze zakwaterowanie

 

CENA ZAWIERA: Transport autokarem, 5 noclegów w Wilnie – hotele ***, 5 śniadań i obiadokolacji, opieka pilota/przewodnika, ubezpieczenie KL i NNW

CENA NIE ZAWIERA:  Opłata programowa na bilety wstępu, przewodników lokalnych, parkingi i zestawy tourguide (60 euro)

 

Kod wycieczki: Termin wycieczki: Cena wycieczki:
LIT1 02.08-08.08.2023 1599 ZŁ – ZREALIZOWANO

 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami w naszym biurze podróży!

© 2022 Wondetours. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin