RUMUNIA – MARMAROSKA WYPRAWA
TERMIN I CENA DO UZGODNIENIA – TYLKO DLA GRUP!
DZIEŃ PIERWSZY: Przejazd przez Polskę, Słowację i Węgry do Rumunii.
DZIEŃ DRUGI: Przyjazd do Syhotu Marmaroskiego – historycznej stolicy Maramureszu – około południa. Zwiedzanie najważniejszych miejsc w mieście – na trasie spaceru m.in. urokliwy rynek, dom Elii Wiesela – żydowskiego pisarza – noblisty, który spopularyzował określenie „holocaust” czy Miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. Zwiedzanie wyjątkowego skansenu i muzeum etnograficznego jakim jest Maramurskie Muzeum Wsi.. Jest to doskonały wstęp do eksploracji kultury ludowej Maramureszu. Na terenie placówki odnajdziemy tradycyjne budownictwo ludowe, wyroby rzemieślnicze czy dzieła sztuki ludowej. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ TRZECI: Śniadanie. Całodniowa wycieczka w Dolinę Izy, podczas której poznamy wszystkie kulturowe osobliwości Maramureszu. Na trasie charakterystyczne drewniane monastyry ze strzelistymi wieżami, tzw Bramy Maramureskie – typowe elementy ludowej architektury, będące nierzadko arcydziełami sztuki snycerskiej czy wspaniałe widoki na Góry Marmaroskie. Wśród zwiedzanych przez nas miejsc znajdą się m.in. uważana za najpiękniejszą marmaroską wieś Budesti, słynne „malowane cerkwie” w Rozavlei czy Salistea de Sus, wpisana na listę UNESCO cerkiew w Ieud czy drewniany zespół klasztorny w Barsanie. Najpewniej spotkamy miejscową ludność, w świątecznych ludowych strojach, jakie do dziś powszechnie ubiera się w niedziele. Udamy się także, do jednego z miejscowych gospodarstw na degustację lokalnych specjałów. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ CZWARTY: Śniadanie. Przejazd malowniczą trasą na przełęcz Prislop oddzielającą Maramuresz od Bukowiny, a także Góry Marmaroskie od Gór Rodniańskich. Wielu uważa ją za najpiękniejsze miejsce w Karpatach. Całodniowa wyprawa w jedne z najdzikszych gór Europy, szlakami przemierzanymi od setek lat przez pasterzy i przemytników. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ PIĄTY: Śniadanie. Przejazd do Viseu se Sus. Kilkugodzinna wyprawa w góry ciągniętą przez parowóz leśną kolejką Mocanita. Jest to jedna z ostatnich tego typu kolei w Europie wioząca drwali w głąb gór i transportująca stamtąd drewno. Podczas postoju na stacji końcowej, możliwość krótkiej wędrówki na pobliski szczyt. W drugiej części dnia zatrzymamy się w miejscowości Borsa, skąd kolejką linową, a następnie krótką, malowniczą trasą spacerową dotrzemy do Cascada Calior – najwyższego rumuńskiego wodospadu. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ SZÓSTY: Śniadanie. Do południa czas do dyspozycji uczestników, który można wykorzystać np. na zakupy bądź eksplorację leśnych szlaków biegnących wzdłuż Izy. Przejazd do Sapanty. Zobaczymy tam jedną z największych osobliwości Rumunii, jaką jest Wesoły Cmentarz. Pochowani tu zmarli, uwiecznieni zostali na kolorowych drewnianych nagrobkach w scenach przedstawiających motywy z ich życia. Poniżej umieszczono rymowane epitafia streszczające życie zmarłego. Ten wyjątkowy w skali świata cmentarz powstał ponad 80 lat temu z inspiracji miejscowego artysty Stana Ioana Patrasa. We wsi zwiedzimy też dom Patrasa, w którym zgromadzono pamiątki i dzieła twórcy cmentarza, a także imponującą cerkiew Sapanta Perii z drewnianą wieżą wznoszącą się na wysokość 75 m., co czyni ją jedną z najwyższych drewnianych świątyń na świecie. Wyjazd przez Węgry i Rumunię w kierunku Polski.
DZIEŃ SIÓDMY: Nocny przejazd przez Polskę. Powrót i zakończenie wycieczki.
Oferta przewidziana jest tylko dla grup zorganizowanych. Minimalna grupa to co najmniej 18 osób. Optymalnie zalecamy organizację dla przedziału 40-55 osób na autokar. Im więcej osób, tym lepsza cena. Program stworzony został pod wyjazd ze Szczecina. Dopuszczamy możliwość modyfikacji programu pod inne miejsce zbiórki, lub stworzenie nowego programu dostosowanego do zamówienia. Chcąc poznać szczegóły cenowe oferty i ustalić ważne kwestie organizacyjne skontaktuj się z Nami mailowo, lub telefonicznie wybierając w wirtualnej centrali profil klienta grupowego.