ŚWIĘTOKRZYSKIE TAJEMNICE

TERMIN I CENA DO UZGODNIENIA – TYLKO DLA GRUP!

DZIEŃ PIERWSZY: Przejazd do Kalisza, gdzie odwiedzimy Sanktuarium św. Józefa. Jest to jeden z głównych ośrodków czci Świętego Józefa w Polsce – jego kult sięga tu XVII w. W sanktuarium szczególną uwagę zwracają XIX – wieczny wystrój Kościoła Wniebowzięcia NMP, obraz Świętej Rodziny czy też liczne relikwie świętych i błogosławionych, takich jak m.in. siostra Faustyna Kowalska, ojciec Pio, Matka Teresa z Kalkuty czy Jan Paweł II. Następnie. przejazd do miejsca zakwaterowania w Górach Świętokrzyskich. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ DRUGI: Po śniadaniu udamy się do Jaskini Raj, uważanej za najpiękniejszą jaskinię w Polsce, zachwycającą bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Zwiedzanie z przewodnikiem, podczas którego będziemy mogli podziwiać m. in skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Następnie przejazd do Chęcin – urokliwego miasta położonego u podnóża zamku królewskiego, którego początki sięgają XII w. Zwiedzanie ruin zamkowych z przewodnikiem, w tym dawny skarbiec koronny, lochy, w których więzieni byli jeńcy spod Grunwaldu, wystawa broni drzewcowej z tarczami herbowymi czy też baszty, z których rozciąga się wspaniała panorama Gór Świętokrzyskich. Spacer po mieście obejmujący najważniejsze miejsca takie jak rynki górny i dolny, kościół św. Bartłomieja, Niemczówkę – renesansową XVI – wieczną kamienicę, barokowy zespół klasztorny sióstr Bernardynek, dawną synagogę, mający swe początki w XVII w. kirkut, a także ufundowany przez Kazimierza Wielkiego zespół klasztorny franciszkanów. W dalszej części dnia zwiedzanie z przewodnikiem Parku Etnograficznego w Tokarni. Na terenie skansenu zobaczymy tradycyjne budownictwo ludowe począwszy od XVIII w., w tym tradycyjne wiejskie zagrody, dwór szlachecki, aptekę, sklepik czy kościół. Ekspozycja podzielona jest na sektory odwzorowujące typowe układy osadnicze z różnych subregionów Kielecczyzny. W drodze powrotnej zatrzymamy się w w ustanowionym w 2016 r. Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ TRZECI: Po śniadaniu przejazd do Michniowa, wsi zniszczonej przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej za pomoc, jaką mieszkańcy udzielali partyzantom. Obecnie znajduje się tu Pomnik – Mauzoleum i Sanktuarium Męczeństwa Wsi Polskich, gdzie obok zbiorowej mogiły i rzeźby przedstawiającej Michniowską Pietę zobaczymy wystawę obrazującą heroizm mieszkańców polskich wsi ulokowaną w Domu Pamięci Narodowej. Przejdziemy też Drogą Pamięci Narodowej, przy której umieszczone są krzyże z nazwami ponad ośmiuset wsi polskich spacyfikowanych podczas drugiej wojny światowej. Następnie udamy się do Bodzentyna, miasteczka będącego od XIV w. ośrodkiem dóbr biskupów krakowskich. Na trasie zwiedzania m.in. gotycki kościół parafialny ze znajdującym się w nim bezcennym Tryptykiem Bodzentyńskim, pozostałości murów obronnych, a także ruiny XIV – wiecznego zamku. Wizyta w XIX – wiecznej Zagrodzie Czernikiewiczów, w której wnętrzu prezentowane są narzędzia i sprzęty używane przez tutejszą ludność w ubiegłych dwu stuleciach. Na zakończenie dnia udamy się do Świętej Katarzyny, gdzie zobaczymy zabudowania i krużganki klasztoru Sióstr Bernardynek, kaplicę św. Franciszka wraz ze źródełkiem uważanym przez miejscową ludność za cudowne, czy też tzw Kapliczkę Żeromskiego, na której widnieje podpis słynnego pisarza. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ CZWARTY: Po śniadaniu spacer po Kielcach, podczas którego poznamy najważniejsze miejsca stolicy województwa Świętokrzyskiego. Zobaczymy wnętrze wzniesionej w XIII w. katedry kieleckiej, a w nim m. in: skarbiec z cennymi eksponatami wśród których znajduje się kielich złożony w darze przez Kazimierza Wielkiego czy też krypta z sarkofagami Biskupów Ordynariuszy Kieleckich. Wejdziemy do Pałacu Biskupów Krakowskich – zabytkowej rezydencji z epoki Wazów, w której dziś znajduje się Muzeum Narodowe. Podczas zwiedzania z przewodnikiem zobaczymy m.in. Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego czy też Gabinet Numizmatyczny. W dalszej części dnia, będziemy mogli podziwiać malownicze zabudowania wokół kieleckiego Rynku, udamy się także na Kadzielnię, gdzie w miejscu dawnego kamieniołomu powstał piękny park z efektownie wkomponowanym w byłe wyrobisko amfiteatrem oraz rezerwatem przyrody. Ze skał otaczających Kadzielnię będziemy też mogli podziwiać piękne widoki na pasma Gór Świętokrzyskich. Odwiedzimy również wyróżniające się nowoczesną architekturą sanktuaria – największy w diecezji kieleckiej, dwupoziomowy kościół św. Józefa Opiekuna Rozdziny oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ PIĄTY: Po śniadaniu całodniowa wycieczka piesza w Góry Świętokrzyskie. Celem wycieczki będzie klasztor na Łysej Górze, drugim najwyższym szczycie Gór Świętokrzyskich (595 m. n.p.m.) Zespół składający się z kościoła oraz zabudowań klasztornych, umiejscowiony został w miejscu, będącym niegdyś ośrodkiem kultu pogańskiego, zaś po kasacie Zakonu Benedyktynów, utworzono tu uchodzące za najcięższe w Polsce więzienie. Obecnie mury klasztoru zamieszkują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Wewnątrz zwiedzimy m.in. Muzeum Misyjne i Kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego. W trakcie wycieczki przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego zobaczymy także tzw. gołoborza czyli kamienne usypiska na stokach gór, ślady wału kultowego wzniesionego prawdopodobnie w pierwszych wiekach naszej ery przez ówczesnych pozyskiwaczy żelaza, czy też polanę Bielnik, na której znajduje się cmentarz jeńców radzieckich, zamordowanych przez Niemców w obozie zagłady na Świętym Krzyżu. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ SZÓSTY: Po śniadaniu przejazd do Wąchocka. W miasteczku zobaczymy m.in. ruiny pałacu Schonberga, będące pozostałością dawnych zabudowań przemysłowych. Zwiedzimy z miejscowym przewodnikiem klasztor Cystersów, stanowiący jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury romańskiej w Polsce. W trakcie zwiedzania odwiedzimy Muzeum Pamięci Walk o Niepodległość Narodu, grób Jana Piwnika „Ponurego”, romański kościół, klasztorne krużganki, kapitularz, karcer, fraternię, wirydarz, refektarz oraz klasztorne ogrody. Następnie udamy się do Kałkowa, gdzie znajduje się jedno z najmłodszych w Polsce sanktuariów maryjnych. Na terenie kompleksu zobaczymy m.in. Drogę Krzyżową z Golgotą, kaplice Armii Krajowej, Piety czy Ojca Pio, Drogę Betlejemską, Panoramę Świętokrzyską, Grotę z Lourdes, czy też Izbę Etnograficzną. Udział we mszy św. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obadokolacja, nocleg.

DZIEŃ SIÓDMY: Po śniadaniu wykwaterowanie, następnie przejazd do Oblęgorka, tam zwiedzanie pałacu podarowanego przez społeczeństwo polskie Henrykowi Sienkiewiczowi, w którym obecnie znajduje się muzeum pisarza. Obok ekspozycji obrazującej życie i twórczość artysty oraz oryginalnych wnętrz z przełomu XIX i XX w. będziemy mogli podziwiać piękny park przypałacowy z rosnącymi w nim pomnikami przyrody. Wyjazd w drogę powrotną i zakończenie wycieczki.

 

Oferta przewidziana jest tylko dla grup zorganizowanych. Minimalna grupa to co najmniej 18 osób. Optymalnie zalecamy organizację dla przedziału 40-55 osób na autokar. Im więcej osób, tym lepsza cena. Program stworzony został pod wyjazd ze Szczecina. Dopuszczamy możliwość modyfikacji programu pod inne miejsce zbiórki, lub stworzenie nowego programu dostosowanego do zamówienia. Chcąc poznać szczegóły cenowe oferty i ustalić ważne kwestie organizacyjne skontaktuj się z Nami mailowo, lub telefonicznie wybierając w wirtualnej centrali profil klienta grupowego.

 

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i nowościami w naszym biurze podróży!

© 2022 Wondetours. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin